Navigace: Medové údolí > Co u nás najdete > Flóra

Flóra

Ovoce a zelenina je ještě víc závislá na střídání ročních období, takže zatímco v letních a podzimních měsících nevíme co utrhnout či vyrýpnout dřív, v zimě si musíme vystačit s tím, co se daří uskladnit či zakonzervovat. Co je momentálně k dispozici se dozvíte v rubrice Aktuality nebo Na prodej. Vzhledem k časové zaneprázdněnosti administrátorky však největší přehled o horkých nabídkách dostanete stejně na dotaz mailem či po telefonu ;-).

Ach ten rybíz!

Na začatku naší farmářské kariéry bylo získání několika pozemků, včetně starého rybízového sadu. 20 let "nepéče" na něm zanechalo své stopy, zejména okupanty v podobě šípků, bezinek, planých třešní, ostružin a podobných houževnatých rostlin. Ale rybíz to nevzdal! Dál v řádcích bojuje a my se mu snažíme ve volných chvílích pomáhat. Výsledkem je, že již vloni si několik spřátelených spíží polepšilo o pár produktů z této blahodárné suroviny:

Rybíz je tak plný vitamínů, už jen 40 kuliček nám poskytne denní doporučenou dávku vitamínu C, a v rybízu jsou hojně zastoupeny i vitamíny skupiny B, niacin (vitamín B3) a kyselina pantothenová,( B 15). Nejvíce je však ceněný přítomný vitamín P, neboli rutin, který účinně chrání naše cévy. Rybíz obsahuje hodně vlákniny a tříslovin a má velký obsah pektinu a to vše spolu s ostatními stopovými prvky celkově stimuluje naší imunitu.

Možná, že důvodem ne právě velké pozornosti, kterou věnujeme ( tedy spíše nevěnujeme) rybízu je překvapení na jazyku, kdy se dočkáte ostré chuti místo očekávané sladké. Červené kuličky, které se spíše tváří na první pohled jako sladké bonbóny, jednoduše matou.

Zdroj:http://www.lidovky.cz/blahodarne-ucinky-i-skvela-chut-pripravte-si-rybizovou-limonadu-phd-/dobra-chut.aspx?c=A150723_095033_dobra-chut_ape

Není důvod, proč byste si měli tuto úžasnou dobrotu nechat ujít. Náš sadový rybíz si dává načas, teprve konce července a začátkem srpna se jeho plody začínají patřičně červenat a sad je Vám k dispozici pro samosběr této pochutiny (tedy pokud Vás semtam nějaké chapadlo ostružiny či ostře nabitá kopřiva nevyvedou z míry, šípek spíš obdivujete pro jeho krásu a odolnost a smekáte před  možnostmi bezinky v léčitelství, farmacii a potravinářství  :-D )  Odměnou Vám bude nejen vlastnoručně natrhaná spousta dobroty, ale i pobyt a pohyb na zdravém vzduchu, možná i společnost našich úúúžasných koziček a když budu mít čas se zastavit( v pohybu, nikoliv místně), tak i moje ;-)

Tož tak. Vítejte v Polabí a přijďte okoštovat...

 

 
© www.medoveudoli.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma, reklama PC fórum