Ovce

Na začátku nebylo slovo, ale ovce... Rovnou tři, které jsem si přivezla z veliké dálky, protože byly zpoloviny Clun Forest. Proč padla moje volba na foresta? Inu, mýma rukama za léta minulá prošlo více plemen, jak koz tak ovcí. Hlavními kritérii výběru tedy po zkušenostech bylo:

1. Odolnost a nenáročnost - věděla jsem, že budu ovce chovat celoročně venku, pouze s přístřeškem, že budu mít k dispozici (alespoň ze začátku) nepříliš kvalitní pastviny a že tedy potřebuji ovci schopnou prosperovat i těchto podmínkách. 

2. Zdraví - za dlouhá léta chovatelská vím, že účet od veterináře dokáže kapsy řádně provětrat a tak nezanedbatelným faktorem byl i zdravotní stav a dlouhověkost zvířat. V současné době k nám pan doktor jezdí jen odebírat krve a očkovat a nejvíc jsem ho pobavila před Vánoci s požadavkem na fakturu za 3.kvartál. Odpověď zněla: "Když jste si mě nevolala, tak po mě nic nechtějte! " :-D  

3. Mateřské vlastnosti, porody - když máte rodinu s malými dětmi a k tomu plno další havěti, setsakramentsky si vážíte toho, když si někdo poradí se svou prací sám a dobře. A od toho jsou tu clunforestí matky. Anatomická stavba jehňat(malé ušlechtilé hlavy), silný mateřský instinkt a výborná mléčnost dávají dohromady ten nejlepší možný výsledek. Vitální silné odchovy, u kterých mi přísluší pouze funkce pozorovatele.

4. Ekonomika - když nemáte dvě tři ovečky jen pro radost za chalupou a zvolíte si chov jakožto živnost(rozuměj od slova uživiti se nikoliv příživník, jak to dnes chápe leckterá vrchnost) je pro vás tenhle parametr dost důležitý. Foresti jsou prezentováni jako ovce na ošetřování a výživu nenáročné, dle mých vlastních zkušeností tomu tak opravdu je. Můj model je jaro - podzim pastva, zima senáž, seno. K tomu minerální směs a lizy ad libitum, příkrm jádrem cca 2-3 týdny před zapouštěním a před a po bahnění. Jehňata rostou pouze na mléce a následně na pastvě. V r. 2021 byla průměrná hmotnost jehňat ve 100 dnech u beránků 36,5 kg, u jehniček 32,7 kg. 

5.Exteriér - znáte to, může být možná skvělá kuchařka, výborná tanečnice, pilná jak včelka a nebo pracant k pohledání, čestný a spravedlivý atd. atp. Ale jak tam ta jiskra nepřeskočí, jen rozumové argumenty nestačí... A tak když jsme se zahlédli, bylo také víceméně rozhodnuto. Grácii a ušlechtilost foresta prostě žádné jiné plemeno nemá, a basta!  Samozřejmě pro mne :-) 

A nebo i pro Vás...? Nevíte ? Přijeďte se podívat ;-)

 

IMG_2721.JPG
IMG_2722.JPG
IMG_2835.JPG
IMG_3362.JPG
IMG_3358.JPG
20170713_095620.jpg
20170713_105030.jpg
 
© www.medoveudoli.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma